Skurcze w czasie ciąży – jak je przetrwać?

Skurcze w ciąży są czymś naturalnym, gdyż macica każdej ciężarnej musi przygotować się do porodu. Skurcze nie występują tylko wtedy, kiedy rozpoczyna się akcja porodowa, ale znacznie wcześniej. Nieregularne skurcze brzucha w ciąży pojawiają się już w 20 tygodniu ciąży. Wysiłek kobiety w czasie porodu może być czasem bez zbędnej przesady porównany do wysiłku maratończyka w czasie biegu, dlatego tak jak on musi wykonywać regularne treningi, aby przygotować swój organizm, tak samo organizm kobiety, a dokładniej mięśnie macicy muszą odpowiednio wzmocnić się przed porodem, a temu służą skurcze w ciąży.

 

Skurcze brzucha w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Skurcze, które pojawiają się ok. 20 tygodnia ciąży mogą być delikatniejsze i nieco silniejsze. Takie skurcze pojawiają się codziennie, ale nieregularnie i o różnym natężeniu. Trwają od kilku do kilkudziesięciu sekund i można je określić jako twardnienie i napinanie się brzucha. Mogą pojawić się również bóle krzyża. Zarówno bóle delikatniejsze – Alvareza, jak i nieco bardziej odczuwalne – Braxtona Hicksa nie są odczuwane przez kobiety w ciąży podobnie. Silniejsze skurcze w ciąży często miewają wieloródki, ale również pierworódki mogą je odczuwać. Można sobie z nimi poradzić, zmieniając pozycję ciała. Jeśli skurcz przychodzi, gdy ciężarna leży, powinna wstać i się poruszać. Analogicznie jeśli złapie ją w trakcie chodzenia, powinna na chwilę usiąść. Ponieważ mięśnie macicy wraz z tym jak dziecko w łonie matki rośnie rozciągają się skurcze pomagają zachować ich siłę, a także zwiększyć objętość. Jest to naturalny proces fizjologiczny w czasie ciąży. Na 3-4 tygodnie przed porodem kobieta może odczuwać ciągnięcie i pobolewanie w podbrzuszu. Tego rodzaju skurcze są również zupełnie naturalne i jeśli nadal występują nieregularnie, nie ma powodów do niepokoju.

 

Skurcze brzucha w ciąży – skurcze przepowiadające

Skurcze, które już przybierają na sile, ale są ciągle nieregularne występują od 38 tygodnia ciąży. Są to skurcze, które przekraczają próg bólu i są nazywane przepowiadającymi. Związane jest to ze z bezpośrednim przygotowaniem się macicy do porodu. Przy takich skurczach można wziąć ciepły prysznic, który może pomóc. Za skurcze regularne uznaje się takie, które pojawiają się w liczbie 2-3 na 30 minut, a z czasem coraz częściej, a towarzyszy im rozlewający się ból w okolicach kości krzyżowej. Może również przypominać ból miesiączkowy i przybierać na sile. Kiedy pojawia się regularny ból znaczy to, że rozpoczęła się akcja porodowa i należy jechać do szpitala, gdy skurcze pojawiają się co 5 minut.

 

Skurcze w czasie ciąży – jak je przetrwać?
Oceń post