Miesiączka po porodzie

Istnieje wiele mitów, dotyczących pierwszej miesiączki po porodzie. Lekarze szacują czas przed jej pojawieniem się na okres od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Wpływ na to ma wiele różnorodnych czynników, z których nie wszystkie zostały jeszcze konkretnie zdefiniowane.

 

Pierwsza miesiączka po ciąży – jak długo trzeba czekać?

Niektóre kobiety niecierpliwią się, jeśli miesiączka nie pojawi się od kilku tygodni do kilku miesięcy po porodzie. Inne wręcz przeciwnie – zbyt szybko pojawiający się okres jest dla nich powodem do niepokoju. W rzeczywistości jednak zdarzają się kobiety, u których pierwsza miesiączka pojawia się nawet po 1-1,5 roku po porodzie. Z drugiej strony całkowicie normalna jest również rozpoczęcie menstruacji już po kilku tygodniach od zakończenia ciąży. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu.

 

Od czego to zależy?

Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na czas, po jakim pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie, jest karmienie piersią. Po urodzeniu dziecka organizm kobiety wytwarza prolaktynę, odpowiadającą za produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego hormonu. Prolaktyna hamuje również wytwarzanie komórek jajowych, całkowicie wstrzymując lub przynajmniej spowalniając wystąpienie owulacji. Stąd też kobiety, które nie karmią piersią, dostają pierwszą miesiączkę dużo szybciej niż matki karmiące.

Tutaj pojawia się też pierwszy mit dotyczący miesiączki po porodzie. Niektórzy bowiem sugerują, że na czas oczekiwania na nią wpływa sposób porodu. W rzeczywistości jednak to czy poród odbył się w sposób naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie, nie ma na to dużego wpływu.

 

Pierwsza miesiączka a odchody połogowe

U praktycznie każdej kobiety pojawia się krwawienie po zakończeniu ciąży. Zazwyczaj nie jest to jednak pierwsza miesiączka, a tzw. odchody połogowe. Wiąże się to z tym, że macica oczyszcza się ze skrzepów i ulega skurczeniu. Takie krwawienie może być dość intensywne, a czas jego trwania to najczęściej od 1 do 5 tygodni.

 

Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie?

Zdarza się, że pierwsza miesiączka może być wyjątkowo obfita lub wręcz przeciwnie – skąpa. Wiele kobiet zaznacza, że po porodzie doświadczają one mniej intensywnych skurczów, a samo krwawienie nie jest tak obfite jak przed ciążą. Jest to jednak kwestia w pełni regularna. Przede wszystkim należy obserwować siebie i swój organizm, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych dolegliwości (ból głowy, osłabienie lub gorączka) skierować się do lekarza.

 

Miesiączka po porodzie
Oceń post