Jak pogodzić pracę w domu z wychowaniem dziecka

Obecnie wiele młodych matek decyduje się na podjęcie pracy w domu. Intensywny rozwój technologii i internetu jak najbardziej sprzyja wykonywaniu pracy zdalnej, okazuje się jednak, że rozwiązanie to nie jest tak idealne, jak mogłoby się wydawać.

 

Wady i zalety pracy zdalnej

Podczas gdy praca w domu ma wiele zalet, z pewnością wiążą się też z nimi liczne wady. Zaczynając od tych pierwszych, matka pracująca z domu ma możliwość stałego kontaktu z dzieckiem. Jest to bardzo ważne w okresie niemowlęctwa – maluch wymaga ciągłej opieki matki, karmienia, przewijania. Uniemożliwia to niestety normalną pracę, przez co praktycznie wszystkie młode matki przebywają na urlopie macierzyńskim. Tymczasem praca zdalna pozwala na zarobienie dodatkowych pieniędzy – i zajęcie wolnego czasu – w tym okresie.

 

Praca z domu z dzieckiem posiada również spore wady. Jak każdy typ pracy zdalnej, uniemożliwia jasny podział na życie prywatne i życie zawodowe. Podczas gdy osoby pracujące w normalnym trybie kończą pracę po 8 godzinach, dla osób pracujących w domu taka granica zwyczajnie nie istnieje. W wielu przypadkach jest to praca szarpana, co może zmniejszać efektywność. Ponadto podjęcie jakiejkolwiek pracy sprawia, że matka nie może poświęcić pełnej uwagi dziecku. Stąd też w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest zwyczajnie niemożliwe.

 

Praca w domu a opieka nad dzieckiem

Wydawać by się mogło, że niemowlę potrzebuje ciągłej, nieprzerwanej opieki. W rzeczywistości jednak tak małe dziecko znaczną część doby zwyczajnie przesypia. W związku z tym młoda matka ma tak naprawdę sporo czasu wolnego, nawet jeśli czas ten jest przerywany na nakarmienie lub przewinięcie niemowlęcia. Podjęcie pracy zarobkowej wydaje się więc dobrym sposobem na zapełnienie wolnego czasu, przy jednoczesnym poświęceniu czasu dziecku.

 

Aby mieć pewność, że poprzez pracę w domu nie zaniedba się pociechy, trzeba dość dobrze zarządzać wolnym czasem. Ponadto należy wybrać taki tryb pracy, który umożliwia częste przerwy, które jednocześnie nie będą wytrącać za bardzo z rytmu. Stąd też to rozwiązanie jest najlepsze dla grafików, tłumaczy, blogerów i influencerów. Wciąż bowiem nie każdą pracę można wykonywać z domu. Dodatkowo koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby dorabiając nie zapominać o prawidłowej opiece nad dzieckiem. Jeśli młoda matka czuje, że poprzez swoją pracę nie poświęca dostatecznie dużo czasu niemowlęciu, być może powinna zastanowić się nad rezygnacją z niej. Bo choć kariera jest ważna, czasami w życiu pojawiają się inne priorytety.

 

Jak pogodzić pracę w domu z wychowaniem dziecka
Oceń post