Jak leczyć potówki u dziecka?

Potówki mają postać pęcherzy. Są one zazwyczaj małe, ale wypełnione płynem. Przyczyną ich powstania jest zazwyczaj przegrzanie się organizmu. Szczególnie narażone są na nie niemowlaki, gdyż mają one niedojrzałe gruczoły potowe. Potówki u niemowlaka pojawiają się także w przypadku choroby przebiegającej z wysoką gorączką, bądź w przypadku niewłaściwej pielęgnacji skóry dziecka.

 

Potówki u niemowlaka – rodzaje

Potówki zwykłe są wypełnione przezroczystym płynem. Mogą one powiększać się, a nawet pękać. W przypadku gdy płyn jest biały mówimy o potówkach białych, natomiast w sytuacji gdy dojdzie do ich zakażenia płyn zamienia się w ropę. Jeżeli potówki są większe i mają postać grudek, mamy wtedy do czynienia z potówkami czerwonymi. Dziecko które na nie cierpi może być niespokojne i dużo płakać, gdyż swędzą one i pieką.

 

Potówki u dziecka jak leczyć?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wyciskać potówek. Nie można ich także smarować spirytusem, jak i oliwką. Najistotniejsze znaczenie podczas leczenia ma pielęgnacja. Należy przemywać skórę dziecka wodą z dodatkiem emolientów. Myją one, a jednocześnie doskonale nawilżają skórę i zapobiegają jej przetłuszczaniu i wysuszaniu. Warto także rozebrać dziecko do naga, oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze w pokoju, aby się nie zaziębiło. Dobrze również wsypać do wody w której dziecko się kąpie odrobinę mąki ziemniaczanej. Polecana jest także kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Można go kupić w aptece. Warto także przemywać potówki letnią wodą. Jeżeli takie działania nie będą pomagać należy bezwzględnie zgłosić się z dzieckiem do lekarza dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Warto także skorzystać z medycyny ludowej i ze sposobu, które znały nasze babki. Otóż potówki można zasypać mąką ziemniaczaną bądź wykonać kąpiel w krochmalu. Warto tutaj skorzystać ze sprawdzonego przepisu. Zatem 2 do 3 łyżek mąki ziemniaczanej należy dodać do 2-3 litrów gorącej wody. Następnie taki roztwór przelać do wanienki i wymieszać z letnią wodą. Oczywiście trzeba sprawdzić czy woda nie jest zbyt gorąca czy też zbyt zimna.

 

Istotne znaczenie ma również profilaktyka. Zatem nie można przegrzewać dziecka. Złota zasada mówi, że dziecko może mieć ubraną tylko jedną warstwę więcej niż my. Należy również pamiętać o częstej zmianie pieluszki, co zapobiegnie powstawaniu odparzeń, a także potówek. Dzięki takiemu postępowaniu można zapomnieć o problemie potówek u niemowlaka. Warto korzystać ze sprawdzonych porad, z których skorzystało już wiele mam.

 

Jak leczyć potówki u dziecka?
Oceń post