Czy szkoła rodzenia to konieczność?

Wiele przyszłych, młodych matek zastanawia się nad szkoła rodzenia, szczególnie, że polecają ją lekarze ginekolodzy. W przypadku pierwszej ciąży kobieta tym bardziej zastanawia się nad taką szkołą, ale czy jest to konieczne?

 

Szkoła rodzenia czy potrzebna?

Przeciwnicy tego typu placówek mówią, że od wieków kobiety rodziły same, bez wcześniejszego przygotowania i w różnym wieku. Że to natura i kobieta automatycznie będzie wiedzieć co robić, a poza tym ma przy sobie położną i lekarza, którzy nakierują ją podczas porodu. Wszystko to, to oczywiście prawda, jednakże jeżeli istnieje tylko możliwość skorzystania ze szkoły rodzenia, to warto spróbować, ponieważ zalet tego rozwiązania jest znacznie więcej, niż ewentualnych minusów.

 

Plusy szkoły rodzenia:

 

  • nauka odpowiedniego oddychania – oddychanie pełni kluczową rolę podczas porodu i zastosowanie odpowiedniej techniki może go znacznie ułatwić,
  • przygotowanie mentalne do porodu,
  • zrozumienie i lepsze rozpoznanie rozpoczęcia akcji porodowej.

 

Oprócz czynności związanych z samą ciążą, porodem i przygotowaniem do niego, wiele szkół rodzenia pokazuje też jak obchodzić się z noworodkiem. Jest to o tyle pomocne, że młodzi rodzice zaraz po wyjściu ze szpitala są już zmuszeni do opieki nad 3-4 kilogramowym maleństwem, które wydaje się niewiarygodnie kruche. Każda kąpiel, przebranie dziecka czy samo jego nakarmienie może na początku być kłopotliwa, szczególnie dla par, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z dzieckiem. Warto więc nauczyć się tego zawczasu, a szkoły rodzenia właśnie do tego przygotowują młodych rodziców. Dzięki temu zyskują oni większą swobodę w pierwszych dniach bycia rodzicami.

 

Szkoła rodzenia to stosunkowo młody twór, jednakże bardzo przydatny dla większości kobiet. Kilka godzin w tygodniu przez parę tygodni na pewno zwiększy pewność siebie rodziców, a kobiecie pomoże lepiej zrozumieć co ją czeka i jak może się sama przygotować do akcji porodowej. Oczywiście, wszystkie te informacje można też znaleźć w książkach i internecie za darmo, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że w szkole rodzenia ta wiedza jest podana w sposób zrozumiały i skompresowany, poza tym można przećwiczyć wszystkie czynności pod okiem specjalisty. Oglądając filmiki w internecie albo czytając instrukcje w czasopismach nie jesteśmy w stanie nauczyć się tylu rzeczy, a nawet jeśli będzie to na pewno bardziej czasochłonne oraz nie daje gwarancji prawidłowości wykonywanych czynności. Dla niezdecydowanych niektóre szkoły organizują darmowe, pierwsze wejście, więc warto sprawdzić czy pasuje nam taka forma nauki,

 

Czy szkoła rodzenia to konieczność?
Oceń post