Ciąża bliźniacza – zagrożenia

Ciąża bliźniacza jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka oraz wymaga większej kontroli. W związku z czym kobieta spodziewająca się bliźniaków powinna na siebie szczególnie uważać i być pod stałą opieką lekarską. Ciąża mnoga niesie ryzyko wystąpienie pewnych nieprawidłowości i komplikacji, o których warto wiedzieć by odpowiednio reagować na wszelkie niepokojące objawy. Ciąża bliźniacza nie jest jednak powodem do zmartwień, ponieważ odpowiednio poprowadzona może przebiegać prawidłowo.

Zagrożenia dla matki w ciąży bliźniaczej

Nie ulega wątpliwości, że ciąża mnoga dla matki stanowi dużo większy wydatek energetyczny. Nasilają się również dolegliwości związane ze ciążą takie, jak poranne mdłości i wymioty czy senność, a w późniejszych okresie bóle kręgosłupa czy problemy z oddychaniem. Ból brzucha w ciąży mnogiej może również się nasilać, a przez to być bardziej uciążliwe,

Bliźniacza ciąża dla kobiety stanowi ogromny wydatek energetyczny, a nasilone zmiany adaptacyjne, jakie w jej ciele zachodzą mogą prowadzić do nieprawidłowości. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

– nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą;

– niedokrwistość – wynikająca z niedoborów żelaza, których ryzyko wystąpienia znacznie wzrasta w przypadku ciąży mnogiej;

– cholestaza – wewnątrzwątrobowy zastój żółci zaburzający prawidłowe jej funkcjonowanie, które pojawia się zwykle w trzecim trymestrze i objawia się uporczywym swędzeniem skóry, podwyższeniem stężenia kwasów żółciowych, bilirubiny oraz aminotransferaz w surowicy krwi;

– przedwczesne pękniecie błon płodowych i wczesny poród;

– przedwczesne oddzielenie się łożyska;

– łożysko przodujące – nisko zagnieżdżone w macicy;

– wielowodzie – zbyt duża ilość płynu owodniowego;

– żylaki kończyn dolnych.

Zagrożenia dla dzieci ciąży mnogiej

Jednoczesny rozwój dwójki lub większej liczby dzieci sprzyja wystąpieniu różnego rodzaju komplikacji czy powikłań. Większość tych zagrożeń dotyczy bliźniąt jednojajowych, z uwagi na fakt, że pochodzą one z jednej komórki jajowej i są w macicy ze sobą połączone poprzez błony płodowe oraz bardzo często mają połączone łożyska bądź jedno wspólne. Z kolei bliźnięta dwujajowe mają zawsze oddzielne błony płodowe (owodnię i kosmówkę) oraz łożyska.

Dość często w ciąży mnogiej obserwuje się nierówny wzrost płodów – jedno dziecko rośnie szybciej niż drugie, co stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju całej ciąży. Kiedy masa ciała bliźniąt różni się od siebie więcej niż o 25% wówczas umieralność okołoporodowa wzrasta aż do 80%. Ciąża mnoga to również ryzyko wystąpienia zgonu jednego z bliźniąt, co również zaburza prawidłowy przebieg ciąży. Ze statystyk wynika, że przed 10 tygodniem ciąży w 71% umiera jedno z dzieci, ale już w drugim trymestrze ich umieralność znacznie maleje – do 2,4-46%.

Jednym z bardzo poważnych zagrożeń ciąży mnogiej jest tak zwany zespół przetoczenia między płodami, występujący tylko i wyłącznie u bliźniąt jednojajowych ze wspólną kosmówką. W tym przypadku naczynia obu płodów są ze sobą połączone i krew jest przetaczana z jednego płodu do drugiego.

Wśród zagrożeń dla bliźniąt wymienia się również:

– niewydolność oddechowa;
– przetrwały przewód Botalla z okresu życia płodowego – łączący tętnicę płucną z aortą;
– martwicze zapalenie jelit;
– krwawienie śródczaszkowe;
– wypadnięcie pępowiny;
– wodogłowie, bezmózgowie;
– wrodzoną wadę serca;
– wrodzoną dysplazję bioder;
– asymetrię czaszki;
– niską masę urodzeniową niosącą ryzyko wystąpienia retinopatii noworodkowej oraz wysokiego ciśnienia krwi.

Ciąża bliźniacza – zagrożenia
Oceń post