Biały szum – uspokojenie dziecka

Biały szum to dość popularny sposób na uspokojenie dziecka i zapewnienie mu dobrego snu. Obecnie ten rodzaj szumu emituje wiele zabawek i specjalnych urządzeń dla dzieci. Jednak czy szum dla niemowląt jest rzeczywiście tak cudowny i bezpieczny jak mogłoby się wydawać?

 

Dlaczego biały szum?

Przed porodem dziecko jest zewsząd otoczone dźwiękami. W życiu płodowym małych słucha więc szumu krwi matki i dźwięku pracy jej narządów. Działanie białego szumu opiera się więc na przypominaniu dzieciom o tych właśnie dźwiękach, które mają je uspokajać. Dla niektórych dzieci częstotliwość tego szumu jest zbyt wysoka. Nie należy jednak rezygnować! Być może jeśli dziecko nie reaguje na biały szum, można spróbować dźwięku o niższej częstotliwości, na przykład czerwonego szumu.

 

Czy to rzeczywiście bezpieczne?

I tak, i nie. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy rodzice przy „terapii” białym szumem nie zapominają o zdrowym rozsądku. Należy wziąć pod uwagę, że niektóre rodzaje białego szumu są zbyt głośne dla niemowląt. Taki dźwięk nie powinien bowiem przekraczać 50 dB. Dodatkowo urządzenie emitujące szum nie powinno znajdować się tuż przy dziecku. Warto zachować tutaj odstęp co najmniej kilku metrów, tak aby niemowlę nie było wystawione na bezpośredni dźwięk o dużej częstotliwości. Należy również co parę tygodni sprawdzać, czy taki sposób dalej jest potrzebny – zdarza się, że dzieci które zawsze zasypiały przy białym szumie, po pewnym czasie mogą go już nie potrzebować.

 

Rzeczywiste działanie

Nierzadko zdarza się, że na malucha nie działa ani biały szum, ani jakakolwiek inna jego odmiana. Jest to jak najbardziej normalne. Szum nie jest cudownym panaceum na problemy z zasypianiem u niemowląt, a jego działanie jest kwestią całkowicie normalną. Jeśli biały szum nie wykazuje skuteczności u dziecka, nie należy go katować tym dźwiękiem. Zamiast tego dobrym pomysłem może być użycie swojej własnej mowy jako sposobu na usypianie dziecka. Maluchowi można śpiewać, opowiadać bajki lub zwyczajnie prowadzić monolog. Zdarza się, że głos matki jest dużo skuteczniejszy szumów i innych nienaturalnych dźwięków.

 

Techniki wprowadzania białego szumu

Biały szum stosuje się nie tylko przy usypianiu niemowląt, ale też ogólnym ich uspokajaniu. Polecanym przez wiele matek sposobem na uspokojenie dziecka jest stopniowe zwiększanie głośności szumu proporcjonalnie głośności płaczu dziecka. Ten sposób jest dość skuteczny, należy jednak pamiętać, aby zbyt długo nie wystawiać niemowlęcia na działanie tak głośnego dźwięku.

 

Biały szum – uspokojenie dziecka
Oceń post